הלוואה

שוק ההלוואות כיום בארץ הולך ומתפתח. עם התנופה הכלכלית וההזדמנויות שעולות משלהי המשבר הכלכלי שעבר, יזמים רבים כיום מעוניינים ליצור עסקים או ליישם רעיונות עסקיים ללא הרף. הבעיה המרכזית, כרגיל, היא תזרים מזומנים, בעיה שניתן לפתור בצורה די פשוטה – הלוואה ולא משנה כרגע סוגה אולם עדיין לכל בעיית תזרים מזומנים או קושי הוני או כלכלי ישנה הלוואה המתאימה ביותר, הטריק הוא כמובן להתאים את סוג ההלוואה, למיזם ולהוגה ובעלי החברה המבצעת.

ברמה עקרונית יזם נבון יבדיל בין הלוואה לטווח קצר והלוואה לטווח ארוך. השימושים שונים, המטרות שונות וכמובן הסכומים והריביות שונות. דבר אחד בטוח, בכל הלוואה, טובה ככל שתישמע, ישנו מרכיב של ריבית או אם תרצו, עלות לקיחת ההלוואה. הסיבה היא שכסף בימנו, כמה מפתיע, עולה כסף, גם אם יש לכם רעיון חכם במיוחד שסופו להצליח או לשפר את העסק שלכם, לקיחת הלוואה היא כמעט חובה לכל עסק ואפילו ישנם כאלה שמומלץ להם לקחת הלוואה ולא להשתמש בכסף נזיל הקיים בידם.

את ההלוואות כתחום כולל נהוג לחלק לשני תחומים:

הלוואות ייעודיות

אלו הלוואות המיועדות לביצוע פעולה מסויימת עם הכסף שתקבלו. הלוואה למימון רכב למשל, משכנתה לרכישת בית למגורים או לצרכים עסקיים, הלוואה למימון לימודים וכיוב'.

הלוואה לכל מטרה

כשמה כן היא, המלווה – או זה שמספק את המימון – הכסף, אינו מעוניין לדעת את מטרת ההלוואה, המטרה מבחינת המלווה היא כללית ואין חשיבות לשימוש שנעשה בכסף לאחר נטילת ההלוואה.

מה צריך לדעת לפני שלוקחים הלוואה?

ראשית, חשוב להבין ולהפנים, אם בעבר הלוואות היו ניתנות על ידי הבנקים, כיום ישנם לא מעט גופים המסוגלים ורוצים לתת הלוואות כמעט לכל לקוח. החל בבנקים המסורתיים וכלה בחברות האשראי וחברות הביטוח (אפילו מדינת ישראל יכולה ורוצה לא פעם לתת הלוואה לאזרחים העומדים בקריטריונים מסויימים) ולכן, חשוב מאד ואפילו חיוני לבצע סקר שוק.

אמנם סקר שוק שכזה אינו פשוט והוא כולל לא מעט תלאות וביורוקרטיה שיכולה לייאש כמעט כל אחד, אבל השווי של סקר שכזה הוא עצום. החיסכון שיכול לנבוע מלקיחת הלוואה בצורה מושכלת לאחר סקר מקיף יכול להסתיים באלפי שקלים ואפילו בעשרות אלפי שקלים בהלוואות גדולות במיוחד.

הסקר שתבצעו יכלול מספר מרכיבים וכולם חשובים האחד לא פחות מן השני.

  1. כמובן שראשית דבר הוא עניין הריבית, הריבית מספקת לנו אינדיקציה כמה כסף יעלה לנו הכסף שנקבל (כן כן כמו שזה נשמע – שלא תטעו, כסף עולה כסף – אמרנו כבר…), למרות הניסיון להיות ברורים, רב המוסדות המספקים הלוואות לא יתעכבו להסביר לכם למה הכוונה בריבית משתנה, ריבית פריים, ריבית קבועה (שבדרך כלל אינה כלכך "קבועה"), ריבית נומינלית, ריבית ריאלית ועוד…. לא נסבך כאן את העניין, אבל חשוב מאד שאת ההלוואה עליה אתם מבררים פרטים תדעו בדיוק איזו ריבית מתלווה אליה – ומה משמעותה.
  2. שנית, לא פחות חשוב תנאי התשלום, ישנם כיום הלוואות הניתנות עם גרייס, הכוונה לתקופה קצרה בדרך כלל לאחר תחילת ההלוואה שלא תצטרכו לשלם אלא תתחילו לשלם כמה חודשים אחרי תאריך קבלת ההלוואה.
  3. חשוב לא פחות לדעת האם אתם זקוקים לביטחונות או ערבים לצורך קבלת ההלוואה, עניין הערבים יכול להיות מכשלה לא קטנה בלקיחת הלוואה (במיוחד הלוואת משכנתה או הלוואת מימון רכב גדולה.
  4. העניין האחרון שרב האנשים המבקשים הלוואה אינם לוקחים בחשבון – אולי מפני שאינם רוצים לחשוב עליו הוא – מה קורה אם אינכם יכולים לשלם את ההלוואה או מספר תשלומים מן ההלוואה? כמה תצטרכו להחזיר? מה קורה אם לא תוכלו להחזיר כלל? וכיוב'.

בכל מקרה לקיחת הלוואה אינה עניין של מה בכך ויש לבדוק היטב את הנושא לפני שפונים לחברה המטפלת בעניין בצורה מקצועית.

אנו נשתדל לספק לכם את כל המידע הדרוש ללקיחת הלוואה בצורה מושכלת וחכה על מנת – שלא תפלו בפח.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>