ריבית

ישנם הסברים שונים לריבית ותיאוריות שלימות בנושא ריביות וריבית, אבל אם לפשט את העניין בצורה הכי מובנת וברורה:

ריבית היא הרווח של המלווה על כך שלווה ללווה כסף היום ויקבל אותו רק בעוד תקופת זמן.

ריבית מחושבת בדרכים שונות וישנן לא מעט סוגי ריביות (כמעט כמו שיש סוגי הלוואות) הרעיון הבסיסי מאחורי ריבית הוא חישוב מסוים (בדרך כלל באחוזים) שמחושב על קרן ההלוואה כלומר על הסכום המקורי שניתן ללווה במשך כל תקופת ההלוואה.

הלווה משלם למלווה את סכום ההלוואה ובנוסף גם את הריבית.

ניתן לראות בריבית גם מעין דמי שכירות של הכסף, הלווה "משכיר" את סכום ההלוואה (הנכס המושכר) מן המלווה, ומשלם לו "דמי שכירות" שהיא הריבית עד שיחזיר את סכום ההלוואה (הנכס) למלווה.

ריבית איננה עונש, ישנן סיבות מספר לתשלומי הריבית גבוהים או נמוכים ככל שיהיו והן מסתמכות על סיכונים וסיכויים כמו הרבה דברים אחרים בכלכלה.

אחת הסיבות למשל היא אבדן כסף נזיל, המלווה מלווה ללווה כסף היום שיקבלו בחזרה רק בתום תקופת ההלוואה שיכולה להיות מספר שנים, בזמן הזה יכל תאורטית המלווה להשתמש בכסף הזה ולהרוויח עוד כסף דרך השקעות או רכישות של נכסים וכיוב'.

סיבה נוספת היא שינויי כלכלה, למשל כיום כיכר לחם עולה נניח 5 שקלים והמלווה מלווה נניח סכום של 100 שקלים ללווה, זאת אומרת, שהמלווה יכול לרכוש 20 כיכרות לחם בסכום שלווה ללווה. בעוד שנה מחיר כיכר לחם עלול להיות 10 שקלים אם יוחזר הסכום המקורי של ההלוואה למלווה הרי שכעת יוכל לקנות רק 10 כיכרות לחם באותם 100 שקלים, לכם אומרים שערך הכסף ירד וזו סיבה נוספת לתשלום ריבית.

הסיבה האחרונה והמשמעותית ביותר היא הסיכון שלוקח המלווה כאשר הוא מלווה את הכסף ללווה. מה יקרה למשל אם לא יוכל הלווה לעמוד בתשלומי ההלוואה? כי אז יפסיד המלווה את כספו. לכן מראש כל תשלום בתשלומי החזר ההלוואה לוקח בחשבון אפשרות של אי יכולת החזר ההלוואה.

תגובה אחת “ריבית”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>